מדריך לערבויות 2022

ערבות בנקאית הפכה לעניין שבשגרה עבור עסקים ויזמים רבים, כאשר הכלי הכלכלי – משפטי שמאפשר הבטחת תשלום הכרחית לקיום עסקה, הפך לחלק בלתי נפרד מכל התחייבות כלכלית בעולם העסקי. אותה התחייבות היא תנאי סף שמאפשר לבעלי עסקים וחברות לבצע צעדים חשובים וקרדינליים שמאפשרים להם לצמוח ולקדם את העסק שלהם, ולכן הבנת האופן שבו היא מופעלת חשובה במיוחד.

זו גם הסיבה שבגינה במאמר הקרוב נרחיב אודות מה זה ערבות בנקאית או ערבות פיננסית, מה חשוב לקחת בחשבון כשמחפשים ערבות להשכרת משרדים, ועל קיומה של חלופה לערבות בנקאית.

רקע – מהי ערבות ומי מספק אותה?

בהמשך לכך ולפני שנצלול לפרטי ערבות בנקאית, חשוב להבין לעומק מהו תפקידה של אותה ערבות, ומדוע היא הכרחית עבור כל יזם וחברה אשר מחפש לשכור משרד לעסק.

ערבות לשכירות, כמו גם ערבות לרכישת ציוד או הגשה למכרז או קבלת רישיון, היא ערבות שמבטיחה לצד בחוזה את יכולתו ורצינותו של הצד הנגדי לקיום התחייבותו כחלק מהחוזה עצמו. כלומר, מדובר בכלי משפטי כלכלי שמאפשר ללקוחות שלכם להם אתם מספקים שירותים, לקבל הוכחה חותכת אודות יכולתכם כעסק וכיזם לספק את התמורה בעבור השירות או הנכס שאתם מבקשים לקבל מהם.

ערבות בנקאית הפכה לתנאי חובה בכל כלכלה מפותחת, כאשר גם כשמבקשים לגשת למכרז, לרכוש נכס או ציוד עבור החברה, הספק צפוי לדרוש ערבות לשכר דירה לעסקים ומשרדים או לקיום חוזה ההתקשרות.

בהתאם ולנוכח משקלה, ערבות בנקאית היא מסמך שמונפק על ידי הבנק, בו מפורטות מטרת הערבות, סכומה ותוקפה, כמו גם מי הצד שעבורו היא נעשתה. למעשה מדובר במסמך שמעיד כי הבנק מתחייב להקצות הון מתוך חשבונו של הלקוח כלפי החברה שדרשה את הערבות, כאשר כל עוד הערבות בתוקף הלקוח לא יוכל לעשות שימוש באותו הון, ולפיכך מדובר למעשה בכסף "מת" שלקוח לא יכול לעשות בו שימוש כל עת שהערבות בתוקף.

בנוסף, מדובר במסמך שמן הרגע שהונפק לא ניתן לבטלו, ומהווה בעצם חוזה בין הצדדים לעסקה, כשהבנק מהווה ערב לקיומו. כמו כן, הנפקת ערבות כרוכה בתשלום לבנק, שלרוב גובה תשלום סביב 5% בשנה מגובה הערבות עצמה.

 למה צריך ערבות בנקאית?

שאלה נוספת שעולה לעתים קרובות היא למה מלכתחילה לספק ערבות בנקאית, או מה צורך בהנפקת ערבות לשכירות או ערבות דיגיטלית. התשובה לכך, פרט להיותה של ערבות דרישת סף עבור מכרזים ועסקאות רבות, היא שבעולם העסקים חברות גדולות מבקשות להבטיח את קיום העסקה מן הצד הנגדי עימו הן מתקשרות, כשהחשש מחדלות פירעון של צד בעסקה מצריך העמדת פיצויים מוגדרים מראש. או במילים אחרות, בדיוק כפי שהבנק דורש העמדת נכס ורכישת ביטוח חיים במקרה של משכנתא כדי להבטיח את קיום העסקה, כך גם חברות מבקשות לגדר את סיכוניהן כחלק מהתקשרות עסקית.

לכן, ערבות בנקאית הפכה לחובה והכרח עבור כל יזם וחברה המבקשת לצמוח, כשבלעדיה לא ניתן למנף את העסק ולרכוש עבורו כלים הכרחיים לצמיחה כדוגמת ציוד ונכסים כמשרדים, כשמן הצורך הרב שבה נולדו לה אלטרנטיבות יצירתיות.

אלטרנטיבות לערבות בנקאית

כמצוין, כיום ישנן אפשרויות אחרות מאשר הקפאת הון בקרב הבנק למשך תקופת זמן ארוכה שיכולה להימשך לשנים ארוכות. אותן אפשרויות טומנות בחובן יתרונות וגם חסרונות, כשישנה אפשרות אחת שמתעלה על כולן.

ראשית הדרך הפשוטה ביותר לקיים את הערבות היא באמצעות העמדת מסגרת האשראי של החברה לטובת קיום העסקה. היתרון המובהק שבכך הוא הזמינות, כיוון שלכל חברה קו אשראי שהפעלתו פשוטה. מנגד, מדובר באפשרות יקרה במיוחד, כשהעלות הממוצעת למסגרת האשראי היא 13%, סכום שיכול להצטבר לממדים משמעותיים כשמדובר בעסקאות בהיקף רחב וכאלה שנוגעות להתקשרות ארוכת טווח.

הלוואה מן הבנק למטרת ערבות היא אפיק נוסף לקיום ערבות בנקאית שמהווה חלופה לערבות בנקאית. מדובר גם באפשרות המועדפת על ידי חברות ויזמים רבים שבראשית דרכם, בעיקר לאור מאמצי השיווק האגרסיביים של הבנק, והיעדר הכרות עם חלופות טובות יותר לערבות פיננסית.

החיסרון שבצעד הוא כפל התשלומים שהלקוח מקיים, כשעליו לשלם החזרים פעם אחת עבור הבנק מנטילת ההלוואה ופעם נוספת כעמלה בעבור ערבות בנקאית, שהבנק ייקח עמלה כפולה עבור אותו אשראי.

בנוסף, הלוואות תחומות לרוב לפרק זמן קצר יחסית וכזה שנמנה למספר שנים בודדות, כפרק זמן שיצריך מן הלווה החזרים גבוהים יחסית וכאלה שיפגעו מאוד בכושר התמרון של החברה ויכולות הצמיחה שלה, כתוצאה מהפגיעה בתזרים המזומנים.

אפשרות שלישית היא שימוש בהון עצמי של החברה או היזם. אמנם מדובר באפשרות שלא כרוכה בעמלות או תשלומים פרט לעמלות הערבות, אך כזו שנחשבת להחלטה כלכלית שגויה, בעיקר כיוון שמדובר בהון שניתן לייעל כאמצעי לצמיחה והתנהלות שוטפת של החברה, במקום לתת לו לקפוא בחשבון ערבות. כלומר, השקעה חוזרת של הון עצמי בחברה צפויה להניב תשואה משמעותית גבוהה יותר.

ערבות כשירות – הפתרון האידיאלי לערבות בנקאית!

אפשרות נוספת ואידיאלית עבור כל בעל עסק ויזם, היא שימוש בערבות כשירות, כמנגנון שמאפשר לבעל העסק להנות מכל העולמות ולממש עד תום את פוטנציאל הצמיחה של העסק. ערבות כשירות היא למעשה פנייה לחברה חיצונית שתספק את הערבות הנדרשת לספק ולחברה, כשהלקוח שעושה שימוש בשירות משלם תשלום חודשי נמוך שלא משפיע על תזרים המזומנים שלו, במקום להיפרד מסכום משמעותי עד לתום החוזה.

בנוסף, כחלק מערבות כשירות לא נדרש הלקוח להקפיא כל הון באשר הוא, כשהשירות לא נצבר לחובת החברה מול הבנק, כלומר לא מופיע כחלק מהאובליגו של הלקוח מול הבנק, כצעד שמאפשר לחברה לקבל ערבות בנקאית מבלי להכביד על דירוג האשראי שלה מול הבנק.

יתרה מכך, הפנייה לערבות כשירות נחשבת הוצאה מוכרת, וכזו שמאפשרת לחברה להנות מתשלום מינימלי עבור ערבות בנקאית, כשנמצאה חלופה לערבות בנקאית שלא דורשת הון מוקדם ושלא פוגעת בתזרים המזומנים.

לכן, מדובר בפתרון שמאפשר לחברה למנף את נכסיה ולפעול למען צמיחה, כשכלל הנכסים שלה מוקדשים לטובת התעצמות, מבלי להקצותם להתחייבויות למול הבנק.

כמו כן, בזכות ערבות ושירות, כעת גם עסקים קטנים אשר עד כה נמנעו מלגשת למכרזים  מטעם אזלת יד כלכלית (כלומר חוסר היכולת להעמיד ערבות בנקאית) – יכולים להגיש מועמדות ולקחת חלק בפרויקטים אשר יכולים להוות קרש מקפצה משמעותי עבור עסק קטן וצומח.

RentSafe – Guarantee as a Service

חברת פינטק משמעותית שמספקת את השירות הייחודי של ערבות כשירות היא חברת RentSafe, כחברה שמאפשרת לבעל עסק ויזם להשאיר ולשמור את המזומן שלו לעניינים חשובים יותר, כמו גם לצמוח ולמנף את נכסיו מבלי להתחייב מול הבנק.

RentSafe היא חברה המספקת ללקוחות עסקיים פלטפורמה חדשנית, בטוחה ופשוטה לקבלת ערבויות עבור מכרזים, הסכמי שכירות ותחומים נוספים, כשבעבור תשלום חודשי נמוך משמעותית מהאלטרנטיבות ניתן לקבל את הערבות הנדרשת. כמו כן, RentSafe היא חברת הפינטק היחידה שמספקת ערבות בנקאית ללקוחותיה השונים, על כל המשתמע מכך, בניגוד לספקים אחרים אשר מנפיקים ערבויות שאינן בנקאיות בלבד.

באמצעות שימוש במחשבון הפשוט של החברה, ניתן לקבל מבעוד מועד צפי עבור גובה ההחזר המשוער שייגזר מגובה הערבות, כשקבלת ערבות לשירות פיננסי הופכת לנוחה ופשוטה במיוחד.

איזה סוגי ערבויות RentSafe מספקת כיום?

כיום שירותי החברה ניתנים בעבור השכרת נכסים מסחריים, השתתפות במכרזים, ערבויות ביצוע וטיב, ערבויות ספקים ועוד, כצעדים קרדינליים לכל עסק שיכול מעתה להימנע משעבוד הונו לבנק כדי לקיים פעילויות שגרתיות.

זקוקים לערבות בנקאית? ערבות כשירות היא הפתרון שאתם מחפשים

לבסוף, אפשרויות המימון לערבות בנקאית אמנם מגוונות ומאפשרות לבעל עסק לפעול במספר אפיקים שונים, אך מסקירה ובחינה של היתרונות והחסרונות שבכל אחד מהם, עולה שערבות כשירות היא הפתרון האידיאלי עבור חברה ששואפת לממש את הונה עד תום ולהימנע מהתחייבות כבדה מול הבנק שמצרה את צעדיה.

לכן, אילו גם אתם זקוקים לערבות בנקאית כחלק מפעילות החברה, פנו בהקדם ל- RentSafe על מנת לקבל פתרון תזרימי זול נוח ומקצועי, ומעל הכל כזה שיפחית ממכם עיסוק ועלויות יקרות במיוחד, כאלה שחשוב ומומלץ להפנות לטובת צמיחת החברה.

רוצים לדעת עוד? תצרו קשר ונוכל לתאם שיחת היכרות.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

תוכן עניינים